Halil Cibran

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve Kader Katibi tarafından 24 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.817
  Aldığı Beğeni:
  3.226
  Ödül Puanları:
  613
  Halil Cibran
  [​IMG]
  Halil Cibran Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof.

  6 Ocak 1883 Lübnan / 10 Nisan 1931 ABD

  (Kahlil Gibran, Khalil Gibran, Jubran Khalil Jubran olarakta bilinir)

  Birçok ermiş ve peygamber yetiştirmiş bir toprakta, 1883 yılında Lübnan'da doğdu. 1931 yılında, uzun süredir yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak yalnızlık ve yoksulluk içinde öldü. Arzusu üzerine, doğduğu yer olan Bsharri köyüne gömüldü.

  Arapça konuşan ve onun yazılarını bu dilde takip eden milyonlarca insan Cibran'ı çağının dahisi olarak kabul ederler. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir. Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır.

  Ünlü kitabı Ermiş-The Prophet ABD'de ellinin üzerinde baskı yapmıştır. Gençliğe yol gösterici olma özelliğini halen sürdürmektedir. Bir Yakın Doğu'lu şairin Batı dünyasında bu denli etkili olabilmesi şaşırtıcı görülebilir. Ancak işlediği temaların evrenselliği ve İngiliz dilini kullanmaktaki ustalığı, üzerinde toplanan ilginin sürekliliğini haklı çıkarmaktadır.

  Ermiş'i en büyük başarısı olarak gören Cibran şöyle demişti:

  "Lübnan'da bu kitabı yazmayı ilk kez tasarladığımdan beri, bir tek günüm bile Ermiş'siz geçmedi. Kitap benim bir parçam haline gelmiş gibiydi. Metni yayımcıma teslim etmeden önce tam dört yıl elimde tuttum. Çünkü emin olmak istedim, içindeki her sözcüğün kendimden verebileceğim en iyi sözcük olduğundan emin olmak istedim."

  60'lı ve 70'li yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir Halil Cibran ve günümüzde de güncelliğini korumakta, bir çok genç yazar ve şairin yapıtlarına esin kaynağı olmaktadır. En ünlü kitabı olan Ermiş, 68 kuşağı gençliğinin el kitabı haline gelmiş ve ilham vermiştir.

  Cibran tüm yapıtlarında kutsal kitaplarındakini andırır bir dil kullanmıştır. Yazılarında Doğu ile Batı felsefelerin güçlü bir sentezini sezmemek olanaksızdır. Bunda, kuşkusuz doğduğu ve yaşadığı toprakların, uygarlığın beşiği ve üç büyük dinin yeşerip yaygınlaştığı yerler oluşunun etkisi büyüktür.

  Rodin, Cibran'ı "20.yüzyılın Blake'i" olarak nitelemektedir. Gerçekten ruhban sınıfını acımasızca eleştirmesi bakımından, on dokuzuncu yüzyıl şairi Blake ile benzerlik gösterir. Tüm yaşamı boyunca ruhban sınıfına karşı çıkmış olan Cibran, Hristyan olmasına karşın insanlığı bir bütün olarak düşünmüş, çeşitli dinlere mensup toplulukların birarada yaşadığı ülkesi Lübnan'da Arap birliğini ateşli bir biçimde savunmuştur.

  Yaşadığı dönemde ve günümüzde, felsefesi ve siyasi görüşleriyle derin izler bırakan Halil Cibran, kuşkusuz çağımızın yetiştirdiği en önemli düşünür ve şairlerden biridir.


  Bazı kitaρları

  Kırık Кanatlar
  Haberci
  Gezgin
  Deli
  Ermiş
  Ermişin Bahçesi
  İnsanoğlu İsa
  Sözler
  Dünya Tanrıları
  Asi Ruhlar
  Kum ve köpük avare
  Gönül sırları (derleme)
  Aforizmalar
  Tanrı elςisi
  Lazarus ve Aziz Dostu & Haberci
   
  x SunSet bunu beğendi.
 2. çilekliturta

  çilekliturta Active Member

  Mesajlar:
  134
  Aldığı Beğeni:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Halil Cibran, Lübnan asıllı ABD'li ressam, şair ve filozof. Cibran, 1883 yılında Lübnan'da doğdu. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi.
   
  x SunSet ve Kader Katibi bunu beğendi.
 3. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.817
  Aldığı Beğeni:
  3.226
  Ödül Puanları:
  613
  Kırık Kanatlar Konusu ve Özeti


  [​IMG]

  Yazar: Halil Cbran
  Yayınevi: Anahtar Kitaplar Yayınevi
  ISBN: 9789757787969
  Sayfa: 104 sayfa
  Basım Tarihi: 1970
  "Yirmi yaşımdaken annem bana şöyle demişti:'Manastıra girseydim, hem kendim, hem başkaları için en iyisini yapmış olacaktım.''Eğer manastıra girmiş olsaydın ben dünyaya gelmezdim' dedim.'Dünyaya gelmen daha önce kararlaştırılmıştı oğlum' dedi.'Evet ama, dünyaya gelmeden çok önce seni annem olarak seçmiştim ben' diye karşılık verdim.'Dünyaya gelmeseydin cennette bir melek olarak kalacaktın.' dedi.'Ama ben hala bir meleğim,' diye cevapladım.Gülümsedi ve dedi ki 'Kanatların nerede peki?'Elini tutup omuzuma koydum ve 'Burada,' dedim.'Kırılmışlar,' dedi.Bu konuşmadan dokuz ay sonra, annem dönülmez ufukta yitip gitti. Ama 'kırılmışlar' sözü içimde yankılanmaya devam etti ve bana 'Kırık Kanatlar'ı, esinletti." (Aşk Mektupları, sayfa 50-51)1895'te ailesiyle Lübnan'dan Amerika'ya göçen Cibran, dört yıl sonra 1899'da yaz tatili için, doğduğu Beşari'ye geldi. Bir genç kıza umutsuzca aşık oldu. Bu genç kızın kimliği ve ilişkilerinin şekli konusunda farklı tahminler varsa da, Cibran'ın bu ilk gönül ilişkisinde engellemeler ve hayal kırıklığıyla tanıştığı kesindir. Cibran sonbaharda Amerika'ya döndü. Bir kaç yıl sonra, bu mutsuz ilişkiyi Kırık Kanatlar'da anlattı."Piskopos senden beni istedi ve bu kırık kanatlı kuş için bir kafes hazırladı. İstediğin bu mu baba?"Kader Selma'yı işte böyle yakaladı ve onu da aşağılık bir köle gibi, zavallı Doğu Kadının tören alayına kattı; o soylu ruh, çiçek kokularıyla ıtırlı bir gökte aşkın ak kanatlarıyla özgürce uçtuktan sonra tuzağa işte böyle düştü."Ah Tanrım, bana merhamet et ve kırık kanatlarımı iyileştir."
   
  x SunSet bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş