Her gün bir ayet bir hadis (3)

Konusu 'Ayet, Hadis ve Dualar' forumundadır ve kalyon34 tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    :::::::::::::::::::::::::::::
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ الرَّحِيم

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

(Ey Muhammed!) Bizim adımıza de ki, "Ey iman eden kullarım! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Bu dünyada iyilik yapanlar için (ahirette) bir iyilik vardır. Allah'ın yeryüzü geniştir. Sabredenlere mükafatları elbette hesapsız olarak verilir."

De ki: "Şüphesiz bana, dini Allah'a has kılarak O'na ibadet etmem emredildi." "Bana, müslümanların ilki olmam da emredildi." De ki: "Eğer ben Rabbime isyan edersem, şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım." De ki: "Ben dinimi Allah'a has kılarak sadece O'na ibadet ediyorum."

( Zümer 10-14 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
    Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Âişe radıyallahu anhâ şöyle diyor:

"Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem her işe mümkün olduğu kadar sağdan başlamayı pek severdi; temizlenirken, saçını sakalını tararken, ayakkabısını giyerken hep sağdan başlardı."

"Sağ elini temizlik ve yemek için kullanırdı. Sol elini de tuvalette temizlenmek ve benzeri işler için kullanırdı."

(Buhârî, Vudû´ 31; Müslim, Tahâret 66; Ebû Dâvûd, Tahâret 18)

2. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Onlara şu iki adamı örnek ver: Onlardan birine iki üzüm bağı vermiş, bağların çevresini hurmalarla donatmış, ikisinin arasına da bir ekinlik koymuştuk. Her iki bağ da meyvelerini vermiş ve ürünlerinden hiçbir şeyi eksik bırakmamıştı. Bu iki bağın arasından bir de nehir fışkırtmıştık. Derken onun büyük bir serveti oldu. Arkadaşıyla konuşurken ona dedi ki: "Benim malım seninkinden daha çok. Adamlardan yana da senden daha üstünüm."

Derken kendine zulmederek bağına girdi. Şöyle dedi: "Bunun sonsuza değin yok olacağını sanmıyorum." "Kıyametin kopacağını da sanmıyorum. Rabbime döndürülsem bile andolsun bundan daha iyi bir sonuç bulurum." Arkadaşı ona cevap vererek dedi ki: "Seni topraktan, sonra bir damla döl suyundan yaratan, sonra da seni (eksiksiz) bir insan şeklinde düzenleyen Allah'ı inkâr mı ediyorsun?"

"Fakat O Allah benim Rabbimdir. Ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam." "Bağına girdiğinde ‘Mâşaallah! Kuvvet yalnız Allah'ındır' deseydin ya!.. Eğer benim malımı ve çocuklarımı kendininkilerden daha az görüyorsan, belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir. Seninkinin üzerine de gökten bir afet indirir de bağ kupkuru ve yalçın bir toprak haline geliverir." "Ya da suyu çekiliverir de (bırak bir daha bulmayı) artık onu arayamazsın bile." Derken bütün serveti helak edildi. (Yıkılmış) çardakları üzerine çökmüş haldeki bağına yaptığı harcamalar karşısında ellerini oğuşturuyor ve şöyle diyordu: "Keşke Rabbime hiçbir kimseyi ortak koşmasaydım..." Onun, Allah'tan başka kendisine yardım edebilecek kimseleri yoktu. Kendi kendini kurtaracak güçte de değildi. İşte bu durumda velayet (himaye ve koruyuculuk) yalnızca hak olan Allah'a mahsustur. Onun mükâfatı da daha hayırlıdır, vereceği sonuç da daha hayırlıdır.

( Kehf 32-44 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Muhammed'in canını elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bu ümmetten bir Yahudi veya Hristiyan beni işitir, sonra da benim kendisiyle gönderildiğim (vahy)e iman etmeden ölürse, mutlaka ateş ehlinden olur.”

(Müslim, Îmân, 240)

3. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Onlar sana hiçbir misal getirmezler ki (buna karşılık) sana gerçeği ve en güzel açıklamayı getirmiş olmayalım. Yüzüstü cehenneme sürüklenecek olanlar var ya; işte onlar konumları itibariyle daha kötü, tuttukları yol itibariyle daha sapıktırlar.

Andolsun, Biz, Mûsâ'ya Kitab'ı (Tevrat'ı) verdik ve kardeşi Hârûn'u da ona yardımcı kıldık. Onlara, "Âyetlerimizi yalanlayan topluluğa gidin" dedik. Nihayet o kavmi yerle bir ettik.

Nûh kavmini de, Peygamberleri yalanladıkları vakit suda boğduk. Onları insanlara bir ibret yaptık ve zalimlere elem dolu bir azap hazırladık.

( Furkân 33-37 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Kul hastalanır veya yolculuğa çıkarsa (bu sebeple yapamadığı amellerin karşılığı), daha önce mukîm / evinde iken, sağlam olduğu zamanlarda yaptığı amellerinden ötürü aldığı ücretin aynısı kendisine yazılır.”

(Ahmed b. Hanbel, IV/410, 418; Buharî, Cihad, 134)

4. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Andolsun (kâfirlerin ruhlarını) şiddetle çekip çıkaranlara, Andolsun (mü'minlerin ruhlarını) kolaylıkla alanlara, Andolsun yüzüp yüzüp gidenlere, Derken, öne geçenlere,

Nihayet işi çekip çevirenlere (ki, mutlaka tekrar diriltileceksiniz). Büyük bir sarsıntının olacağı o günde o sarsıntıyı, peşinden gelen başka bir sarsıntı izleyecektir.

( Naziât 1-5 )

BUGÜNÜN HADİSİ

"(Mümin) kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme."

(Tirmizî, Birr, 58)

5. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız.

"Oku kitabını! Bugün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter" denilecektir.

Kim doğru yolu bulmuşsa, ancak kendisi için bulmuştur; kim de sapıtmışsa kendi aleyhine sapıtmıştır. Hiçbir günahkâr, başka bir günahkârın günah yükünü yüklenmez. Biz, bir peygamber göndermedikçe azap edici değiliz.

( İsrâ 13-15 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Allah yolunda savaşma hali dışında, ne bir kadına ne bir hizmetçiye, kısacası hiçbir kimseye eliyle vurmadı. Kendisine fenalık yapan kimseden intikam almaya kalkmadı. Yalnız Allah’ın yasak ettiği şeyler çiğnenince, o yasağı çiğneyenden Allah adına intikam alırdı.”

(Müslim, Fezâil 79)

6. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara bakmazlar mı? Onları (havada) ancak Rahmân tutuyor. Şüphesiz O her şeyi hakkıyla görendir.

Yahut Rahmân'dan başka size yardım edecek şu ordunuz (taraftarlarınız) kimlerdir? İnkarcılar ancak bir aldanış içindedirler.

Peki, Allah rızkını keserse, kimdir size rızık verecek olan? Hayır, onlar azgınlık ve nefretle direnip durdular.

Şimdi, yüzüstü kapanarak düşe kalka yürüyen mi daha doğru gider, yoksa dosdoğru bir yolda dimdik yürüyen mi?

( Mülk 19-22 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Hikmet müminin yitik malıdır. Nerede bulsa alır.”

(Tirmizi, İlim, 19)

7. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Yoksa sen onlardan bir ücret istiyorsun da onlar bu yüzden ağır bir borç yükü altına mı girmişlerdir? Yahut gayb (levh-i mahfuz) kendi yanlarında da onlar mı (bundan aktarıp) yazıyorlar? Sen, Rabbinin hükmüne sabret. Balık sahibi (Yûnus) gibi olma. Hani o, (balığın karnında) kederli bir halde Rabbine yakarmıştı.

Şayet Rabbinden ona bir nimet yetişmemiş olsaydı, o mutlaka kınanmış bir halde ıssız bir yere atılacaktı. (Fakat böyle olmadı.) Rabbi onu (peygamber olarak) seçti ve salih kimselerden kıldı.

( Kalem 46-50 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Abdullah b. Ömer (ra) anlatıyor:

“Allah Resûlü (sav) omzumdan tuttu ve şöyle buyurdu:

'Dünyada (kimsesiz) bir garip gibi yahut bir yolcu gibi ol!' ”

(Buhârî, Rikâk, 3)

8. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Âyetlerimiz konusunda (yalanlama amacıyla) doğruluktan sapanlar bize gizli kalmaz. O halde kıyamet gününde ateşe atılan mı, yoksa güven içinde gelen kimse mi daha iyidir? Dilediğinizi yapın. Şüphesiz o, yaptıklarınızı hakkıyla görmektedir.

Kur'an kendilerine geldiğinde onu inkâr edenler mutlaka cezalarını göreceklerdir. Şüphesiz o çok değerli ve sağlam bir kitaptır. Ona ne önünden ne de ardından batıl gelemez. O hüküm ve hikmet sahibi, övülmeye layık olan Allah tarafından indirilmiştir.

( Fussilet 40-42 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Ebû Hüreyre'den nakledildiğine göre, Resûlullah (sav), amcası (Ebû Tâlib) ölürken kendisine,

“Lâ ilâhe illallâh (Allah'tan başka ilâh yoktur.) de ki ben de onunla kıyamet gününde senin için şahitlik edeyim.” dedi. Amcası bundan kaçınınca Allah, “Şüphesiz ki sen sevdiğin kişiyi hidayete erdiremezsin…”(Kasas, 28/56) âyetini indirdi.

(Müslim, Îmân, 41)

9. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Kendilerine el sürmeden ya da mehir belirlemeden kadınları boşarsanız size bir günah yoktur. (Bu durumda) -eli geniş olan gücüne göre, eli dar olan da gücüne göre olmak üzere- onlara, aklın ve dinin gereklerine uygun olarak müt'a verin. Bu iyilik yapanlar üzerinde bir borçtur.

Eğer onlara mehir tespit eder de kendilerine el sürmeden boşarsanız, tespit ettiğiniz mehrin yarısı onlarındır. Ancak kadının, ya da nikah bağı elinde bulunanın (kocanın, paylarından) vazgeçmesi başka. Bununla birlikte (ey erkekler), sizin vazgeçmeniz takvaya (Allah'a karşı gelmekten sakınmaya) daha yakındır. Aranızda iyilik yapmayı da unutmayın. Şüphesiz Allah yaptıklarınızı hakkıyla görendir.

(Bakara 236-237 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Ebu Bekre Nüfey´ bin Haris anlatıyor:

"Resûlüllah (s.a.v.) üç kere tekrarlıyarak:

- Dikkat edin, en büyük günahları size bildireyim mi, buyurdu.

Biz de:

- Evet ya Resûlallah! dedik.

Resûlüllah:

- Allah´a ortak koşmak ve anne-babaya karşı gelmektir, dedi.

"Bu sırada bir yere yaslanıyordu. Birden oturdu ve sözlerine şöyle devam etti:"

- Dikkat edin (bana kulak verin) diğerleri de yalan söylemek ve yalan yere şahitlik yapmaktır.

"Aynı kelimeleri durmadan tekrarlıyordu. O kadar tekrarladı ki, biz 'Keşke sussa.' diye (içimizden) söylendik."

(Buhari, Edeb 78; Müslim, İman 1)

10. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Şüphesiz cennetlikler o gün nimetlerle meşguldürler, zevk sürerler.

Onlar ve eşleri gölgelerde koltuklara yaslanmaktadırlar.

Onlar için orada meyveler vardır. Onlar için diledikleri her şey vardır.

Çok merhametli olan Rab'den bir söz olarak (kendilerine) "Selam" (vardır).

(Yâsîn 55-58 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Allah'ım! Huşû duymayan kalpten, kabul edilmeyen duadan, doymayan nefisten ve fayda vermeyen ilimden sana sığınırım. Bu dört şeyden sana sığınırım.”

(Tirmizî, Deavât, 68)

11. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Hayır, (bu yakınmaları) daha önce gizlemekte oldukları şeyler onlara göründü (de ondan). Eğer çevrilselerdi elbette kendilerine yasaklanan şeylere yine döneceklerdi. Şüphesiz onlar yalancıdırlar.

Derler ki: "Hayat ancak dünya hayatımızdır. Artık biz bir daha diriltilecek de değiliz."

Rab'lerinin huzurunda durduruldukları vakit (hallerini) bir görsen! (Allah) diyecek ki: "Nasıl, şu (dirilmek) gerçek değil miymiş?" Onlar, "Evet, Rabbimiz'e andolsun ki, gerçekmiş" diyecekler. (Allah), "Öyleyse inkar etmekte olduğunuzdan dolayı tadın azabı!" diyecek.

( En'âm 28-30 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Kim benim üzerime yalan uydurursa, cehennemdeki yerini hazırlasın.”

(Buhari, İlim, 38; Müslim, Zühd, 72; Ebû Davûd, İlim, 4; Tirmizi, Fiten, 70)

12. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Andolsun, Allah, Peygamberinin rüyasını doğru çıkardı. Allah dilerse, siz güven içinde başlarınızı kazıtmış veya saçlarınızı kısaltmış olarak, korkmadan Mescid-i Haram'a gireceksiniz. Allah, sizin bilmediğinizi bildi ve size bundan başka yakın bir fetih daha verdi.

O, Peygamberini hidayet ve hak din ile gönderendir. (Allah) o hak dini bütün dinlere üstün kılmak için (böyle yaptı). Şahit olarak Allah yeter.

( Fetih 27-28 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.”

(Buhârî, Edeb, 57, 62)

13. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Mûsâ süreyi tamamlayıp ailesiyle yola çıkınca, Tûr tarafında bir ateş görmüş ve ailesine, "Siz burada kalın, ben bir ateş gördüm, (oraya gidiyorum). Umarım oradan size bir haber ya da ısınmanız için ateşten bir kor getiririm" dedi.

Mûsâ, ateşin yanına gelince o mübarek yerdeki vadinin sağ tarafındaki ağaçtan şöyle seslenildi: "Ey Mûsâ! Şüphesiz ben, evet, ben âlemlerin Rabbi olan Allah'ım."

"Değneğini (yere) at." (Mûsâ değneğini attı). Onu bir yılanmış gibi süratle hareket eder görünce arkasına bakmadan dönüp kaçtı. (Bu sefer şöyle seslenildi: ) "Ey Mûsâ! Beri gel, korkma. Çünkü sen güvenlikte olanlardansın."

( Kasas 29-31 )

BUGÜNÜN HADİSİ

"Sözü ve muâmelesi doğru tüccâr, kıyâmet gününde arşın gölgesi altındadır."

(İbn Mâce, Ticârât 1)

14. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Hani onlar size hem üst tarafınızdan hem alt tarafınızdan gelmişlerdi. Hani gözler kaymış ve yürekler ağızlara gelmişti. Siz de Allah'a karşı çeşitli zanlarda bulunuyordunuz. İşte orada mü'minler denendiler ve şiddetli bir şekilde sarsıldılar.

Hani münafıklar ve kalplerinde hastalık olanlar, "Allah ve Resülü bize, ancak aldatmak için vaadde bulunmuşlar" diyorlardı.

Hani onlardan bir grup, "Ey Yesrib (Medine) halkı! Sizin burada durmak imkanınız yok. Haydi geri dönün" demişti. Onlardan bir başka grup da, "Evlerimiz açık (korumasız)" diyerek Peygamberden izin istiyorlardı. Oysa evleri açık (korumasız) değildi. Onlar sadece kaçmak istiyorlardı.

Eğer Medine'nin her tarafından üzerlerine gelinse ve orada karışıklık çıkarmaları istenseydi, onu mutlaka yaparlardı; o konuda fazla gecikmezlerdi.

Andolsun ki, onlar, daha önce geri dönüp kaçmayacaklarına dair Allah'a söz vermişlerdi. Allah'a verilen söz ise sorumluluğu gerektirir.

( Ahzâb 10-15 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Kadere iman eden kederden kurtulur.”

(Deylemî, el-Müsned 1/113; Kenzü'l-Ummâl 1/106)

15. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

"Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz." Dediler ki: "Ey Lût! (İşimize karışmaktan) vazgeçmezsen mutlaka (şehirden) çıkarılanlardan olacaksın!" Lût şöyle dedi: "Şüphesiz ben sizin yaptığınız bu çirkin işe kızanlardanım." "Ey Rabbim! Beni ve ailemi onların yaptıkları çirkin işten kurtar."

Bunun üzerine biz de onu ve geri kalanlar arasındaki yaşlı bir kadın hariç bütün ailesini kurtardık. Sonra diğerlerini helâk ettik. Onların üzerine bir yağmur (gibi taş) yağdırdık. (Başlarına gelecekler konusunda) uyarılanların yağmuru ne kadar da kötü idi!

Şüphesiz bunda büyük bir ibret vardır. Onların çoğu ise iman etmiş değillerdir. Şüphesiz senin Rabbin mutlak güç sahibi ve çok merhametli olandır.

( Şuarâ 165-1175 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’dan beni bağışlamasını diler, tövbe ederim.”

(Buhârî, Daavât 3)

16. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah'ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram'ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır.

( Bakara 217 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Resulullah (asm) ordusunu savaşa gönderirken şöyle tembih ederdi:

"Allah adına çıkınız, çünkü siz Allah yolunda savaşıyorsunuz. Zulmetmeyiniz, insanların organlarını kesmek suretiyle işkence yapmayınız. Çocukları, manastırlarda oturan din adamlarını öldürmeyiniz."

(Ebu Davud, Cihad 120)

17. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.

İnanan ve salih amel işleyenler için, mutluluk ve güzel bir dönüş yeri vardır.

( Ra'd 27-29 )

BUGÜNÜN HADİSİ

Ebu Hureyre´den:

"Dostum Allah Resûlü, bana şu üç şeyi (ısrarla) tavsiye etti:

- Her aydan üç gün oruç tutmak,
    - Her gün iki rekat kuşluk namazı kılmak,
    - Uykuya yatmadan önce, mutlaka vitir namazı kılmak..."

(Buhârî, Teheccüd 33; Müslim, Müsafirin 76)

18. kalyon34

kalyon34 Editör

Aldığı Beğeni:
    769
    Ödül Puanları:
    113
    BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

Hiçbir ümmet, kendi ecelinin önüne geçemez, onu geciktiremez de.

Sonra arka arkaya peygamberlerimizi gönderdik. Her ümmete kendi peygamberi geldikçe onu yalanladılar. Biz de onları birbiri ardından helak ettik ve onları birer ibretli hikaye yaptık. Artık inanmayan bir kavim Allah'ın rahmetinden uzak olsun!

( Mü'minûn 43-44 )

BUGÜNÜN HADİSİ

“Temizlik imanın yarısıdır. 'Elhamdülillâh' mizanı doldurur. 'Sübhânallâh' ve 'Elhamdülillâh' göklerle yer arasını doldururlar...”

(Müslim, Tahâret, 1)

Sayfayı Paylaş